E-İhracatE-Ticaret

E-ticaret İşletmeniz Yurtdışı Satışlara (E-ihracat) Hazır mı?

Sınır ötesi E-ticaret hızla büyüyor ve önümüzdeki yıllarda online perakendeciler için önemli bir büyüme motoru olması bekleniyor. Yurtdışı e-ticaretin (e-ihracat) işletmeniz için önemli bir fırsat olduğuna dair herhangi bir şüpheniz varsa, rakamlara bakın.

McKinsey araştırmasına göre, 2025 yılına kadar 1.8 milyar insanın tüketici sınıfa gireceğini ve yıllık 30 trilyon dolar harcayacağını tahmin ediyor. Daha geniş internet kullanılabilirliği ile alıcılar dünyanın her yerindeki işletmelere – tıpkı sizinki gibi işletmelere daha iyi erişime sahip olacaklar.

E-İhracat için Bir Plan Yapın

Kapılarınızı dünyaya açmadan önce bir plana ihtiyacınız var.

Uluslararası e-ticaret oyununda yeniyseniz, birkaç pazarda birkaç ürün satarak küçük başlamak isteyebilirsiniz. Bazı önemli ürünleri ve pazarları test edip büyümeye hazır hissettiğinizde, daha yoğun bir şekilde yatırım yapabilirsiniz.

Başlangıç ​​noktanız ne olursa olsun, hazırlanmanıza yardımcı olabilecek kaynakların yanı sıra işte üç kritik planlama alanı.

1. Hedef Pazarlarınızı Bulun

Her yeni girişim gibi, hedefleriniz için yatırım yapın. İlk adımınız, uluslararası müşterilerinizin kim olduğunu, ne satın aldıklarını ve nasıl alışveriş yaptıklarını öğrenmek.

Pazar Bilgisi Toplayın

İnsanların ürünlerinizi halihazırda hangi ülkelerden satın aldığını görmek için dahili verilerinize bakarak başlayın. Yalnızca belirli ürünleri satmayı denemek için bile olsa, erişiminizi bu pazarlara doğru genişletmeyi deneyin.

Ayrıca Ticaret Bakanlığı ve kolaydestek.gov.tr gibi devlet kurumlarında bulunan araştırma araçlarından da yararlanabilirsiniz. Her ikisi de ürünleriniz için en iyi pazarları bulmanıza, fiyatlandırma stratejileri geliştirmenize ve daha fazlasını yapmanıza yardımcı olacak ücretsiz planlama araçları ve püf noktaları sunar.

Yerel Satın Alma Eğilimleri

Hedef pazarlarınızı geliştirmeye yardımcı olacak, ürünleriniz için güçlü talebi olan başlıca ülkeleri araştırın. Pazarda talep veya boşluk var mı? Siz oradayken, tüketicilerin harcama alışkanlıkları ve genellikle hangi ülkelerden satın aldıkları hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalışın. Örneğin, küçük ülkelerden online alışveriş yapanların uluslararası alışveriş yapma olasılığı daha yüksektir ve muhtemelen ABD, İngiltere ve Kanada gibi daha büyük uluslararası pazarlarda harcama yapacaklardır. Buradaki pazaryerlerini kullanabilirsiniz.

Örneğin, en iyi alışveriş kategorilerini, alışveriş yapanların hangi ülkelerde ne sıklıkla alışveriş yaptığını, ülkeye göre satın alma motivasyonlarını ve olası engelleri araştırabilirsiniz. Ayrıca her ülkenin yerel geleneklerini, trendlerini, tabularını ve hatta tatillerini öğrenerek hedef müşteriler için gerçekten yerelleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.

2. Farklı Uluslararası Ödeme Yöntemlerini Düşünün

İlk pazar araştırmanızın sonrasında, ödemeleri nasıl kabul edeceğinizi düşünmeye başlayın.

Bu önemli bir adımdır çünkü ödeme, uluslararası alışveriş yapanların satın alma işlemlerini terk etme eğiliminde oldukları noktadır. Tercih ettikleri ödeme yöntemi web sitenizde mevcut olmadığında veya ödemelerinin güvenli bir şekilde yapılacağından emin olmadıklarında satın almadan vazgeçebilirler.

Yerel Alıcıların Tercih Ettiği Ödeme Yöntemlerini Araştırın

Bunlar ülkeye göre önemli ölçüde değişir. Örneğin, Hollanda’da ödemelerin %60’ı otomatik ödeme ile yapılırken, Almanlar ödemelerin %46’sını online banka havalesiyle yapabilir.

Genel olarak, insanlar tanıdık bir para biriminde, ideal olarak yerel para birimlerinde ödemeyi tercih ederler. Bazı global ödeme sistemleri, ürünleri birkaç farklı para biriminde listelemenize izin verir. Bu, sağlayıcınızın sunduğu bir araçsa, onu kullanın. Yerel para biriminde ödeme sunmuyorsanız, müşterilerin ne kadar ödeme yaptıklarını görebilmesi için bir para birimi dönüştürme işlemi sunabilirsiniz.

Güven İtibarı Olan Bir Ödeme Sağlayıcısı Seçin

Güçlü bir küresel itibara sahip ödeme sağlayıcısı arayın. Örneğin PayPal, güvenliği, satın alma koruması ve birden fazla cihazda kullanım kolaylığı nedeniyle sürekli olarak uluslararası ödemeler için en iyi ödeme yöntemleri arasında yer almaktadır. (Şuan Türkiye’de kullanılamamaktadır. Yurtdışı şirket açarak PayPal hesabı açabilirsiniz.)

PayPal, işletmelerin yurtdışında birden fazla satıcı hesabı açma zahmetine girmeden yerel finansman yöntemlerine erişimini sağlar. 25 para biriminde 200’den fazla pazardan ödeme alabilirsiniz.

3. Pazara Girişinizi Planlayın

Yeni bir pazara girmek için birkaç seçeneğiniz var, mevcut bir online pazarda küçük bir başlangıç ​​yapmaktan, mevcut web sitenizi optimize etmeye veya belirli ülkelerde yerel bir web sitesi kurmaya kadar.

Mevcut Bir Online Pazarda Küçük Başlayın

Amazon ve EBay gibi global pazaryeri siteler genellikle düşük maliyetle size daha iyi erişim sağlayabilir. Mevcut sitenizi yeniden geliştirmek için büyük bir bütçe harcamadan önce ürünlerinize olan talebi test etmenize olanak tanırlar. Ayrıca, hedef pazarınızda popüler olabilecek diğer online pazar yerlerini de düşünebilirsiniz.

Mevcut Web Sitenizi Optimize Edin

Biraz daha gelişmiş bir seçenek, mevcut web sitenizi uluslararası müşteriler için optimize etmektir. Hizmet verilen ülkeler ve kargo nakliye ücretleri hakkındaki bilgilerle uluslararası siparişleri kabul etme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Daha fazla deneyime sahip olduğunuzda, ürünlerinizi Türkiye dışındaki bağlantılara sahip müşteriler için yerel para birimlerinde listelemeye bakabilir ve sonunda web siteniz için çok dilli bir siteye geçiş yapabilirsiniz.

Belirli Pazarlar İçin Özel Bir Web Sitesi Oluşturun

En gelişmiş seçenek, uluslararası müşterilere hitap edecek e-ihracata hazır şekilde tasarlanmış bir web sitesi oluşturmaktır.

Türkiye’de işe yarayan ürünler ve stratejiler diğer ülkelerde işe yaramayabilir, bu nedenle hedeflenen bir web sitesi size farklı ürün çeşitlerini ve içerikleri denemek için esneklik sağlar. Bu seçeneği kullanırsanız, deneyimi test etmeyi ve optimize etmeyi unutmayın, böylece içerik çevirisi, para birimi dönüştürme ve kargo teslimat maliyeti hesaplaması gibi öğelerin doğru çalıştığından emin olabilirsiniz.

Yurtdışı Müşterileriniz Sizi Bekliyor

Yurtdışına seyahat etmek gibi, yurtdışına satış yapmak da kariyeriniz ve işiniz için dönüştürücü potansiyele sahip bir maceradır. Şirketinizi yeni ülkelere, kültürlere ve en önemlisi müşterilere ulaştırmış olacaktır. Bu nedenle, uluslararası sınırların ötesinde satış yapmak için ilk adımınızı atmaktan korkmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir