ChatbotDijital Pazarlama

Bankacılık ve Finans Sektöründe ChatBot Kullanımı

Finans endüstrisindeki bankalar ve diğer finansal işletmeler genellikle büyük müşteri tabanlarına sahiptir. Büyük ölçekteki müşterilere kişiselleştirilmiş, yardımcı rehberlik sağlamak zor olabilir. Bu nedenle, dünyada bankacılık sektörü için Facebook Messenger sohbetlerinin popülerliği hızlı bir şekilde artmıştır. Bankacılık ve Finans ChatBotları, her aşamada kullanıcı deneyimini geliştirmeye ve özelleştirmeye, bankaların tasarruf etmesine ve markaların bu süreçte zaman ve para kazanmasına yardımcı olabilir.

Chatbotlar bankacılık için idealdir

Konuşma bankacılığı, sektördeki yeni trenddir. Potansiyel müşteriler için karmaşık veya zaman alıcı finansal konular ve eylemleri daha erişilebilir kılar. Ayrıca, kullanıcıların müşteri temsilcisinin yardımı olmadan belirli rutin işleri yapmalarını sağlar. Bu daha hızlı hizmet aldıkları anlamına gelir, aynı zamanda destek personelinin de zaman kazanabileceği anlamına gelir.

Ayrıca, chatbot bankacılık sohbeti Messenger’da gerçekleştiğinde, sohbet geçmişi kaydedilir. Bu, kullanıcıların geçmişte kendileriyle paylaşılan bilgileri her zaman geri dönüp inceleyebilecekleri ve müşteri temsilcilerinin bir kullanıcının chatbotla daha önceki sohbetlerini de görebilecekleri anlamına gelir.

Chatbot sohbet robotları oluşturmak ve uygulamak, bankacılık uygulaması yapmaktan daha kolaydır. Chatbotlar Facebook Messenger’da bulunduğundan dolayı, yazılım geliştiricilerden oluşan bir ekip ve aylarca uygulama gerektirmezler. Chatbotları kullanmak için kodlama bilgisine gerek yoktur. Ayrıca, Messenger’daki 1.3 milyar kullanıcı ile herhangi bir işletmenin müşterisinin büyük bir kısmının Messenger arayüzüne aşina olduğunu söyleyebiliriz.

ChatBot Kullanımı ile ilgili diğer makaleler:

Tıkla: Sağlık Sektöründe ChatBot Kullanımı 

Tıkla: Restoranlar için Chatbot Kullanımı

Bununla birlikte, bir chatbot oluşturmak için dijital bankacılık veya finans uygulamanızı değiştirmek zorunda değilsiniz. Finansla ilgili birçok işletme, finans uygulamalarına ek olarak, belirli bir konu veya girişim için bir bot kullanmayı tercih eder. Örneğin, büyük bir Rus bankası olan Gazprombank, Chatfuel’de bir bot oluşturdu. Özellikle yatırım hizmetleriyle ilgili bilgi, tavsiye, promosyonlar, transferler, fatura ödemeleri, krediler veya kredi kartları ile ilgili tüm bilgiler ve işlemler chatbot yardımı ile yapılır, güvenlik yönünden bu sürecin bir zararı olmaz.

Chatbot finans endüstrisindeki bir işletme için neler yapabilir?

Bankacılık ve Finans Sektöründe ChatBot Kullanımı: Bir finans veya bankacılık Chatbotunun işlevleri neredeyse sonsuzdur. En yararlı uygulamalardan bazıları şunlardır:

• Otomatikleştirilmiş, 7/24 kişiselleştirilmiş müşteri desteği. Rutin sorular ve görevler için müşterilerin artık bir şubeyi ziyaret etmesi, beklemede kalması veya mesai saatlerini beklemesi gerekmez. Talep üzerine, her seferinde aynı seviyede yardımcı, kişiselleştirilmiş müşteri hizmeti sunmak için chatbot sohbet botları mevcuttur.

• Tavsiye ve bilgi. Botlar, bir markanın hizmetleri, ürünleri veya konumları hakkında ayrıntılı bilgi vermek için harika bir araçtır. Blog yazılarını, para kazandıran ipuçları veya finansal planlama tavsiyesiyle paylaşabilir, yeni bir kredi kartıyla ilgili ayrıntılar sunabilir veya kullanıcıların en yakın şubelerini veya ATM’lerini bulmalarına yardımcı olabilir.

• Nitelikli müşteri bulma. Yeni kullanıcıları botunuza getirmenin birkaç etkili yöntemi vardır. Botunuzu Facebook reklamına bağlayabilir, web sitenize bir bot sohbet penceresi ekleyebilir hatta kullanıcıları Facebook paylaşımlarınıza yapılan yorumlardan elde etmek için kullanabilirsiniz. Botlar müşteri kazanmak için kullanıcılara sorular sorabilir. Örneğin, bankanızın işletme kredisi hizmetleri hakkında bir Facebook reklamı oluşturabilir ve ardından, işletmelerinin büyüklüğü ve türü ile ilgili kullanıcılara soru sorabilirsiniz. Kullanıcı talebi alınırsa, botunuz ekibinizin bir üyesinin daha sonra iletişim kurması için bilgileri toplayabilir.

• Segmentasyon yapma. Botunuzu, kullanıcı öznitelik adı verilen belirli eylem veya yanıtlarına bağlı olarak gruplandırıp, bu segmentlere özel sohbet uygulayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde, chatbot’unuz mini bir CRM olarak hareket edebilir ve takipçileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize ve gelecekte belirli bir şekilde yeniden hedefleme yapmanıza izin verir. Örneğin, yeni kredi kartınızla ilgili bir yayındaki yorumlardan edindiğiniz tüm kullanıcıları etiketleyebilir/segmentasyon ve gelecekte bu konuyla ilgili bir teklif de gönderebilirsiniz.

• Müşteri geri bildirimi yönetimi. Botlar kullanıcılarınızdan geri bildirim almayı kolaylaştırır. Müşteriler statik bir e-posta anketini tamamlamak için genellikle düşük motivasyona sahip olabilirler, ancak, bot aracılığıyla anında yapılan ilgi çekici bir ankette konuşma biçiminde çok daha yüksek tamamlanma oranları göreceksiniz.

• Chatbotunuzu birden fazla konum için özelleştirin. Birden fazla şubesi olan bankalar veya finans şirketlerinin her biri için ayrı botlar oluşturmasına gerek yoktur. Başarılı Chatbot uygulaması Chatfuel’in Premiumun Senkronize Klonlama özelliği ile , botlarınızın bir kısmına veya tümüne hızlı bir şekilde elementler ve değişiklikler uygulayabilirsiniz. Her birini ayrı ayrı güncellemeniz gerekmez, ancak yine de bazı bilgileri (adres, telefon numarası ve hizmetler gibi) özel tutabilirsiniz. Hem işletmelere hem de şubelere sunulan bu Premium özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için: ChatFuel uygulaması idealdir.

Bankacılık Chatbot oluşturmak için ipuçları

1. Botunuzla müşteri temsilci ayrımını kullanıcılara belirtin. Kullanıcıların bir chatbot ile ne zaman etkileşime gireceklerini bilmesini sağlamak çok önemlidir. Botunuzun kendisini tanıtmasını ve hoşgeldin mesajında neler yapabileceğini öğrenmesini sağlayın. Herhangi bir noktada, müşteri hizmetlerinin sohbeti devralmasını seçtiyseniz , kullanıcının da bunu bilmesini sağlayın. Bu bilgiyi netleştirmek şeffaflığı göstermek, güven oluşturmak ve kullanıcı beklentilerini yönetmek için harika bir yoldur.

2. Bir isim ve kişi seçin. Botunuzun adını ve karakterini dikkatlice seçin. Bankacılık ve finans kaçınılmaz olarak hassas kullanıcı bilgilerini içerir, bu yüzden basit bir bot istemezsiniz. Dostça fakat profesyonel bir şekilde etkileşime giren bir bot oluşturun.

3. Güvenlik konusunda dikkatli olun. Bankacılık sohbetinizde her türlü hassas kullanıcı bilgisi kullanılıyorsa, uygun güvenlik önlemlerini almanız gerekir. Botunuz, kullanıcıları bu önlemler hakkında da bilgilendirmeli. Örneğin, chatbot kullanan bir VPN hizmeti markası, kullanıcılarına ürünlerinin “bulunduğunuz yerin özel ve hassas verilerini her zaman güvenli olmasını” sağlayacağını açıkça bildirir.

4. Küçük başla. Botlar, finans ve bankacılık sektöründeki işletmeler için birçok potansiyel uygulamaya sahiptir. Ancak başlangıçta, sadece bir taneye odaklanmak en iyisidir. En yaygın ya da acil müşterilerinize odaklanın ve uzun süreçleri hafifletmek için bir bot oluşturun. Botunuzun kullanıcı deneyimini geliştirdiğini kanıtladıktan sonra, işlevlerini genişletmeye çalışabilirsiniz.

5. Botunu test et. Botunuzun ilk sürümünü oluşturduktan sonra, tüm takipçilerinize yayınlanmadan önce test etmek için iş arkadaşlarınızı veya küçük bir test grubunu sohbete davet edin. Bu kullanıcılar botunuzla etkileşime girdiğinde, nasıl performans gösterdiğini görmek için analitiği izleyin. Botunuzun sıkışabileceği bir yer olup olmadığını kontrol edin, izleyin ve gereken ayarları yapın. Geri bildirim topladıktan ve değişikliklerinizi yaptıktan sonra, botunuzu daha geniş bir kitleye açabilirsiniz.

6. Hedef kitlenizi meşgul edin ve büyütün. Bankacılık sohbetinizi başlattıktan sonra, etkisini en üst düzeye çıkarmak için kullanabileceğiniz çeşitli araçlar vardır. Bota daha fazla abone almak için çalışın. Ardından, belirli bir zaman diliminde abonelere belirli mesajlar gönderin, ilgi çekici teklifler sunun. Kitlenizi büyütün ve besleyin.

Chatfuel müşterilerinden finans botu başarı hikayesi

First Valley Bank , bankacılık sektöründe, Chatfuel botuyla işletmeleri hakkında bilgi sağlayan Filipinler merkezli bir şirkettir. Onların chatbotu para tasarrufu ipuçları sunar, şube bulma aracı vardır ve krediyle ilgilenen kullanıcıların veya yeni bir hesapla iletişim bilgilerini paylaşmalarını sağlar ve bir banka temsilcisi daha sonra bu süreci takip edebilir.

Bankacılık veya finans işinizi bir üst seviyeye taşımaya hazır mısınız? ChatBot dünyasını keşfetme zamanın geldi. Hemen bir chatbot oluşturmaya başlayın.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile ilgileniyor musunuz? O zaman SEO kategorisini inceleyebilirsiniz!

Bir cevap yazın