ChatbotDijital Pazarlama

Çok Dilli Chatbot Nasıl Oluşturulur

İşletmeniz online olarak bir ürün veya hizmet satıyorsa, büyük olasılıkla müşterileriniz bulunduğunuz ülkeden daha fazla diğer ülkelerden geliyor veya hedefleriniz arasında bu olmalı. Chatbot’unuz (satın alma işleminden müşteri desteğine kadar her konuda) yalnızca tek dil konuşuyor ise, tüm potansiyel müşterilerinizin segmentlerini yabancılaştırıyor olabilirsiniz.

Dünya nüfusunun sadece % 7,5’i İngilizceyi anadilleri olarak görüyor. İkinci bir dil olarak konuşan kişiler bile, ana dilleriyle konuştuklarında kendilerini rahat hissediyorlar. İşletmenizi dünyadaki yeni pazarlara daha erişilebilir ve misafirperver hale getirmek istiyorsanız, çok dilli Messenger chatbot oldukça etkili bir çözümdür!

Çok dilli bir chatbot neler yapabilir?

Çok dilli bir bot oluşturmak, İngilizce konuşulan ülkelerdeki müşterilerden daha fazlasını elde etmek isteyen işletmeler için akıllıca bir harekettir. Birden çok dilde sohbet edebilecek botlar size çok yardımcı olacaktır:

• Müşteri deneyimini geliştirin. 10 ülkede online alışveriş yapanların yaptığı bir ankette ,% 75’inin kendi dillerinde alışveriş yapmak istediğini veya kendi dil seçenekleri yoksa satın alma işlemini hiç yapmak istemediğini tespit etti. Dolayısıyla, ikinci dil olarak İngilizce konuşan bir kullanıcı bile, kendi anadilinde alışveriş deneyimi yaşıyorsa, markanızla daha hızlı ve daha kolay bir etkileşime geçecektir.
• Müşteri tabanınızı artırın. Dünyada markanızla ilgilenebilecek, ancak İngilizce bilmeyen tüm olasılıkları hayal edin. Çok dilli bir botla, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sergilemek, geri bildirimleri, soruları yanıtlamak, satışları onaylamak ve destek sağlamak için hızlıca onlara ulaşabilirsiniz. Bir çoklu dil botu, müşteri tabanınızı katlayarak genişletme fırsatı verebilir!
• Rakiplerin arasından sıyrılın. Müşterilerinizin tercih ettiği dili konuşan bir bot, daha iyi anlaşılmalarına yardımcı olur ve her zaman daha iyi hizmet verebilir. Kullanıcının deneyiminin kalitesine bu şekilde odaklanmanız, size uluslararası bir kitleyle büyük bir rekabet avantajı sağlayacaktır. Potansiyel müşterinin kendi dilini konuşan şirket ile yalnızca İngilizce konuşan bir rakip arasında seçim yapma şansı varsa, markanızın tercih edilme olasılığı daha yüksektir.
• Zamandan, enerjiden ve kaynaklardan tasarruf edin. Personelinizi olası tüm dillerde eğitmek elbette mümkün değildir. Bunun yerine çok dilli bir chatbot oluşturmak , pazarlama ve satıştan, satış sonrası desteğe kadar her açıdan çok dilli bir müşteri tabanını ele almanın en uygun ve hızlı yoludur.

Çok dilli bir bot, kullanıcılara aynı içeriği birden çok dilde sunabilir.

Çok dilli chatbot nasıl oluşturulur?

Messenger botunuzu birden fazla dil konuşacak şekilde donatma düşüncesi, özellikle bu dilleri kendiniz konuşmuyorsanız korkutucu görünebilir. İyi haber: Chatfuel ile sadece üç adımda yapabilirsiniz!
İlk başta, her farklı dil için ayrı bir bot oluşturmak en iyi çözüm gibi görünebilir. Ancak, sayfanızın gelen kutusunda birden fazla robot bulunması yalnızca kullanıcılarınız için karışıklık yaratacaktır. Bunun yerine, aynı bot içinde birden fazla akış (her dil için bir akış) oluşturmak en iyi seçenektir. Chatfuel’de bunu yapmak için şu adımları izleyin:

  1. İlk olarak, içeriğinizi botun bloklarına istediğiniz dilde ekleyin. Gerekirse aynı botta birden fazla diliniz olabilir.
  2. Ardından, Kalıcı menünüzü istediğiniz kadar farklı dilde ayarlayın. Bunu yapmak için Yapılandır sekmesine gidin ve Yerelleştirme özelliğini kullanın.
  3. Son olarak, kullanıcıları doğru dile yönlendirmeniz gerekir. Bunun yolu, Facebook {{locale}} özelliğini kullanmaktır, böylece botunuz kullanıcının Facebook’ta varsayılan dilini otomatik olarak algılar. Ancak, bu yöntem coğrafi konumlarını dikkate almaz. Bunun yerine, botunuzun Hoş Geldiniz mesajını, kullanıcılardan butonlar veya hızlı yanıtlarla tercih ettikleri dili seçmelerini isteyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Botunuzdan o kullanıcıya giden tüm mesajlar seçilen dilde görünecektir.

Botunuza bu yeteneği kazandırmak için Dialogflow’u Chatfuel’e entegre etmeniz ve ardından Janis’i yönetmek için kurmanız gerekir. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için bu talimatları izleyebilir veya yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Botunuzun AI’sını ayarlarken genel dil ayarının yalnızca tek bir dilde olması gerektiğini unutmayın! Yerelleştirme özelliğini kullanarak botunuzu istediğiniz kadar dilde ayarlayın.

Çok dilli botu nasıl daha akıllı hale getirebilirsiniz?

Diller inceliklerle doludur ve büyük ölçüde kültürel bağları vardır. Sorulara verdiği yanıtları yalnızca kullanıcının yanıtlarındaki tetikleyici kelimelere dayanan bir bot bazen amaçlanan anlamı kaçırabilir veya yanlış anlayabilir.

Örneğin, bu tür botlar, “Geri ödeme politikanız nedir?” Diye soran bir kullanıcı ile “Geri ödememi izle” diyen bir kullanıcı arasındaki farkı anlayamaz. Her ikisi de “geri ödeme” anahtar kelimesini kullanır, bunun ötesinde hiçbir bağlamı anlayamayacaktır. Onlara aynı cevabı, sinir bozucu ve yararsız bir şekilde gönderir.

Çok dilli botunuzla ilgili bu tür sorunlarla karşılaşırsanız veya bu tür sorunlarla ilgili endişeleriniz varsa, en iyi seçeneğiniz, insanlar gibi “anlamayı” ve daha çok sohbet etmeyi öğrenebilen AI araçlarını entegre etmektir. Bunu yapmak için, diğer iki kaynağı Chatfuel botunuza entegre etmeniz gerekir:

  1. İletişim kutusu: Botunuzun, kullanıcı mesajlarının içeriğini daha iyi anlamasına olanak tanıyan Google’ın bir konuşma yapay zekasını kullanabilirsiniz. Belli bir anahtar kelime tarafından tetiklenen bir bot yanıtı, kullanıcının gerçek niyetini kaçırabilir. Bununla birlikte, Google Dialogflow AI, daha doğru yanıtlar sağlamak için botunuzun dil ve anlam nüanslarını dikkate almasına yardımcı olacaktır.

Janis.AI : Chatfuel botları oluşturmak için Dialogflow ile geliştirilmiştir. Janis ayrıca, Slack’te AI’nızın kullanıcılara nasıl yanıt verdiğini yönetmenize ve bu süreci izlemenize yardımcı olan bir asistanla birlikte gelir.

Botunuza bu yeteneği kazandırmak için Dialogflow’u Chatfuel’e entegre etmeniz ve ardından yönetmek için Janis’i kurmanız gerekir. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için bu talimatları izleyebilir veya yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Botunuzun AI’sını ayarlarken genel dil ayarının yalnızca tek bir dilde olması gerektiğini unutmayın!

Kaynaklar; Chatfuel, Google, Facebook

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile ilgileniyor musunuz? O zaman SEO kategorisini inceleyebilirsiniz!

Bir cevap yazın