Dijital PazarlamaFacebook Ads

15 Facebook Reklam Uzmanı Kazanma Stratejilerini Paylaştı

E-ticaret mağazanızın gelirini artırmak mı istiyorsunuz? Mağazanızın Facebook sayfasının organik erişimi, istediğiniz sonuçları almıyorsa, o zaman Facebook Reklamları sizin için çözüm olabilir. Facebook Advertising ile ürünlerinize yüksek kalitede kitle hedeflemesi yaparak, ideal müşterilerinizin Facebook newsfeed ve Messenger uygulamasından ulaşmanızı sağlar. Bu yayında, Facebook Reklamlarını kullanan Facebook reklam uzmanlarından, sosyal medya danışmanlarından, konuşmacılardan ve eğitmenlerden 15 ipucunu paylaşacağız.

facebook-reklam-uzmani
facebook-reklam-uzmani

Facebook Reklamlarda Acele Etmeyin

“Facebook Platformu harikadır, algoritmalar akıllıdır ancak reklam süreçleri hala zamana ihtiyaç duyar. Reklamınızı oluşturduktan sonra ilk 12-24 saat içinde reklamınızı durdurun ve bir müddet bekleyin. Algoritmaların hedef kitleyi tanıması için sabıra ihtiyacınız var. Kullanıcılarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için tahmini günlük 5 dolar bütçe ayırmanız gerekir. Sonrasında harika sonuçlar elde edebilirsiniz. İlgili hedef kitleleri toplayın ve ardından gelişmiş moda geçin, oluşturduğunuz reklamı kopyalayın (A/B test) ve yeniden hedefleme taktiklerini deneyin. Şu 7 soruya cevap bulun:

 • Yetkililer, düşünce liderleri veya niş büyük markalar kimlerdir?
 • Hangi kitap / dergi / gazeteler ideal müşterinizi yansıtıyor?
 • Neye dahiller, hangi olaya katılıyorlar?
 • Hangi web siteleri sıklıkla kullanılıyor?
 • Nerede yaşıyorlar?
 • Hangi araçları kullanıyorlar?
 • Bu grubun benzersiz özelliği nedir?

Bu sorulara biraz zaman ayırın. Genel, geniş ilgi alanlarıyla testler yapın, niş hedefleme yapın, en alakalı kitleleri oluşturmayı deneyin ve testlerinizi ölçeklendirin. ”

Otantik Bağlantılar Oluşturun

“Facebook algoritması rüzgar gibi değişiyor, ancak okuyucuları harekete geçmeye zorlayan kurallar sabit kalıyor. Kitlenizi gerçekten tanıyorsunuz, böylece arzularına, ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına hitap eden içerikler yazabilirsiniz. Açgözlü olmayın en fazla insana ulaşmaktan değil, doğru insanlara ulaşmak ile ilgili olduğunuzu unutmayın. Stok fotoğraflarından kaçının. Gerçek yaşam resimleri ve daha özgün bir bağlantı için özel görselleri tercih edin. Ve son olarak, benzersiz, açık ve zorlayıcı bir değer önerisi ekleyin – okuyucularınızın teklifinizden nasıl faydalanacağını açıklayan basit bir cümle. ”

Günlük 10 TL ‘lik En Uygun Facebook Reklamcılığı

“Herkesin reklamlar için ayda 2.000 – 5.000 TL bütçesi yoktur. Anlıyorum! Ancak, reklam için her ay 150-200 TL bütçe ayırabilirseniz, ürünlerinizi 2 kolay adımda pazarlamak için doğru bir hedef kitle oluşturabilirsiniz!

 1. Adım: Sayfanızda, ürününüzün detayları hakkında konuşurken bir Facebook Live yapın 5 dakikadan daha uzun olmasın!
 2. Adım: Video görüntüleme hedefi ile günde 10 TL bütçe ayırın.

Ardından, video görüntülemelerin özel bir kitlesini oluşturun (Facebook, kitleyi dinamik olarak günceller) ve hedeflenen video görüntülemeleri hedef kitlesine en verimli şekilde yayınlar. ”

Ücretsiz Facebook Reklam Eğitimi Alın

“Herkese vereceğim ipucu şudur; Facebook’un tüm ürün ve hizmetlerinde nasıl reklam verileceğini öğrenmek için Facebook’un çevrimiçi üniversitesi olan Blueprint ‘e kaydolun. Şu anda 110 ders var. Ve hepsi ücretsiz. Reklam temellerini sağlam bir kaynaktan öğrenmek, doğru sonuç elde etmenin en iyi yoludur. ”

Akılda Tutulabilir Bir Hedefle Başlayın

“Facebook Reklamları’nın en iyisi, reklamınızı oluşturmadan önce neyi başarmaya çalıştığınızı bildiğinizden emin olmaktır.

Amacınızı belirleyin. Kitlenizi tanıyın. Bir görsel veya video gibi zengin medyayla kitlenize hitap edecek alakalı bir reklam mesajı oluşturun. Hedef kitleyi harekete geçirici mesajınız olduğundan emin olun.

Ve her zaman Facebook Reklamlarınızın başarısını izleyip ölçtüğünüzden emin olun. ”

Hayranlar için Mesajlar Atın

“Facebook’un organik erişimi artık daha da zorlaşıyor, bu yüzden sayfa takipçileri artık içeriğinizi nadiren görüyorlar, ancak yine de takipçileriniz  yayınlarınızı destekleyebilirler. Onlar zaten sahip olunan hedef kitlelerdir. Sayfanızda mesaj yayınladınız ve sizden duymak istediklerini onlara verdiniz. Olay bu! Dolayısıyla sayfanızdaki doğal paylaşımlardan gelen etkileşim 2018’de Facebook platformunda alacağınız en ucuz katılım olması muhtemel.”

Özel Hedef Kitleleri

ODAĞI DARALTIN. Facebook’ta hedef kitlenizi oluştururken, geniş kitleyi aramayın, odağınızı daraltın. Örneğin, caz albümünüz için sitenize takipçi çekmek istiyorsanız, Frank Sinatra hayranlarını hedeflemeyin – herkes caz sinemasından hoşlanmadığı gibi onlar bir Frank Sinatra hayranıdır. Fats Waller, Mel Torme veya Anita O’Day hayranlarını hedeflerseniz, caz müziğine ciddi şekilde ilgi duyan kişilere ulaşabilirsiniz.”

Reklam Hedeflemesi için Vikipedi & Yer İşaretlerini Kullanma

“Yerel şirketler için FB reklamları yayınlarken, genellikle birkaç tür hedefleme yaparım.

İlgi alanlarına, davranışlara hatta posta koduna …  beni en şaşırtan hedefleme yaklaşımı (ve şimdi sonuçlardan dolayı sık sık kullandım) “yer işaretleri” dir.

Google’da belirli bir şehri ararım, wikipedia yazısını bulurum, önemli yer işaretlerinden bazılarını bulup hedefleri daraltarak dahil ederim.

Genellikle, şehirden daha az bilinen küçük ama genellikle her zaman göze çarpan ve Facebook hedefleme ile bulunabilir şehre özgü bir şey vardır.

Ayrıca, bölgenin belirli web sitelerini incelerim ve başka yerler bulmak için başka fikirler bulurum. Ancak Wikipedia, o bölgedeki kullanımları hedeflemek için bir şehre özgü “yer işaretleri” ararken çoğu zaman benim rehberim oldu. ”

Kitlenizi Test Edin

“Tam bütçeli bir kampanyaya geçmeden önce küçük bir bütçenin nasıl geri dönüş sağladığını merak ediyorsunuz? En büyük “kazancı” sağlamak için önce kitleleri test edin.

Bir kampanyayı 20 kez kopyaladım, ancak hepsini bir reklama gönderdim. İzleyiciler arasındaki tek fark nedir? Her biri nişimde farklı bir kriterden hoşlandı.

Birden fazla kitleyi test etmekten kaynaklanan bilgiyi nasıl kullanabilirsiniz?

80/20 kuralını kullanarak, yalnızca reklamınız için EN İYİ kitleleri test edin ve filtreleyin. Ardından bütçenizi buna göre yeniden ayarlayın. Örneğin, 20 izleyicinin her birine günde 20 TL ile başlayın … Ancak en iyi performans gösteren kitlenize günde 100 TL koyarak teste son verin.

İşte bu tekniğin güzel bir etkisi: “anlık” sosyal kanıt! Bir seferde 20’den fazla kitleyi tek bir reklama götürmek… daha fazla beğeni, yorum, paylaşım ve tıklama almanızı sağlar. ”

Kısa tut ve Değer ver

“Kısa tutun ve Değer Verin! Facebook Reklamlarına ödeme yaptığınız için, reklamınızı metinle doldurmak cazip gelebilir. Sonuçta ürününüzü insanlara açıklamak zorundasınız. Ancak, Facebook reklamları söz konusu olduğunda, kısa tutmak ve bu noktaları net ve özlü bir şekilde ele almak daha iyidir.

 • Teklif nedir?
 • Okuyucunun yararı nedir?
 • Bundan sonra ne yapmaları gerektiğini anlatın?

Reklamınızı herkesin anlaması kolay olsun – hatta 10 yaşında birinin bile! ”

Başarı için 3 Bileşen

“Facebook reklamlarıyla başarıya ulaşma olasılığını en üst düzeye çıkarabilen üç bileşen:

(1) Güvenilir ve anlamlı bir başlık;

(2) Destekleyici bir açıklama;

(3) Facebook ‘a yüklenmiş kısa bir video.

Facebook, kendi platformuna yüklenen ve çok izlenen videoları kesinlikle öne çıkarıyor.

Takipçilere Reklamı Tıklamaları için Nedenler Ver

“Başarılı Facebook reklamları yayınlarken akılda tutulması gereken birkaç şey!

İlk olarak, görseller üzerine yoğunlaşın, kaliteli, güzel bir görsel, yazdığınız metinden daha hızlı dikkat çeker.

İkincisi, reklamın doğru hedef kitleye gösterildiğinden emin olun, reklamınızı gören kullanıcıların, sunduğunuz şeyi gerçekten istediğinden emin olun. Son olarak, onlara reklamınızı tıklamaları için bir neden verin, özel bir teklif, indirim! bu tıklama için gerçekten işe yarayan önemli bir teklif. ”

Hedefleme, Hedefleme ve Hedefleme

“Öğrencilerim ve müşterilerim her zaman Facebook reklamlarıyla başarıya ulaşmanın en önemli şeyinin ne olduğunu soruyor. Onlara şunu söylüyorum: Hedefleme, Hedefleme ve Hedefleme! Facebook, diğer reklam türlerinin çoğunun yapmadığı şeyi yapmamıza izin veriyor: hedef pazarda bileme yeteneği. İster demografi, konum, ilgi alanı veya davranış olsun, mükemmel müşterinizi tanıdığınızdan emin olun. Ürünlerinizin her biri için müşteri personeli oluşturun. Satış ekibinizle konuşun, mevcut müşterilerinizle görüşün ve onların kim olduğunu anlayın. Örneğin, araba galerileriyle çok çalışıyorum ve kira kontratınızın 90 gün içinde olduğunu biliyorum ve yeni aracınızı satın almak için bayilerimden birine gelmenizi hedefleyebilirim. Facebook’un hedeflemesi inanılmaz.”

 • Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile ilgileniyor musunuz?
 • O zaman SEO kategorisini inceleyebilirsiniz!

Test Etmeyi Durdurma

“Funnel için her açıdan yaklaşın – müşteri yolculuğunun her adımında kullanıcıları yakalamak için soğuk hedefleme ve yeniden hedeflemenin bir karışımını kullanın.

Tüketici davranışları ve ikna psikolojisi üzerine araştırmalar yapın.

Asla durdurma. Test yap. Hedef kitleler olgunlaşacak, şirket hedefleri değişecek, bu yüzden de her şeyi akıllıca test ederek ve sık sık test ederek hazır ol. ”

Spesifik Deneyler Yapmak

“Facebook Reklamlarınızı, her seferinde yaptığınız devam eden küçük bir bir fen bilgisi deneyi olarak ele alın. Deneme yapıyorum çünkü neyin işe yaradığını belirlemek için, reklam öğesinin, yerleşimin ve hedeflemenin tüm yönlerini test etmeniz gerekiyor. Doğru kişiye doğru mesajı doğru zamanda göstermek şans değildir; Bir süreçte çalışmanın sonucudur. Başlamak için, tek bir ürün kılavuz sayfasına veya ürün sayfasına ziyaret eden ziyaretçilerin yeniden hedeflenmesi gibi, odaklanmak için küçük bir şey seçin. Son ziyaretçileri içeren ve son müşterileri hariç tutan özel bir kitle oluşturun. Tek bir denemeye karşı mütevazi günlük bütçeler oluşturun, bir resim veya başlık testi yapın. Reklamlarınız yayınlandıkça, reklamlar, yerleşim, demografi, konum, zaman vb. dahil olmak üzere raporlama kesitleriyle iç içe olursunuz. Facebook’un reklamcılık araçları bu konuda yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir